Your Daily and Dependable Local Sports Source
Positively Promoting High School Athletics in Southeast Indiana

East Central wins Richmond Regional; 32 locals qualify for semi-state

Wrestling Regional at Richmond- Saturday, February 8

Top 5 team places/scores: East Central 1/193, Centerville 2/77, New Castle 3/66, Lawrenceburg 4/57, Milan 5/55. Other local teams: South Dearborn 8/42, Rushville 9/41, Greensburg 12/21, Connersville 14/17.5, Batesville 15/16.5, Franklin County 16/16.

This was East Central first regional team championship since 2006 and the Trojans did it, reportedly, by breaking the all-time regional team score with 193 points.

Local athletes placing in the top four to automatically qualify for the semi-state at New Castle.  Place matches involving local wrestlers also shown.

106

  • 1st Place – Garret Condo of Milan
  • 2nd Place – Dylan Lengerich of East Central
  • 1st Place Match – Garret Condo (Milan) 41-2, Sr. over Dylan Lengerich (East Central) 38-6, Fr. (Dec 6-1)

113

  • 1st Place – Blake Wolf of East Central
  • 1st Place Match – Blake Wolf (East Central) 44-0, Fr. over Jake Necessary (Richmond) 33-7, So. (Fall 5:04)

120

  • 2nd Place – Tyler Schneider of East Central
  • 3rd Place – Evan Bray of Greensburg
  • 4th Place – Ashton Myers of Milan
  • 1st Place Match – Brevan Thrine (New Castle) 39-1, Fr. over Tyler Schneider (East Central) 33-6, Sr. (MD 11-2)
  • 3rd Place Match – Evan Bray (Greensburg) 31-9, Jr. over Ashton Myers (Milan) 33-10, So. (Dec 6-2)

126

  • 1st Place – Eli Otto of South Dearborn
  • 3rd Place – Rider Searcy of East Central
  • 4th Place – Matthew Bertram of Rushville Consolidated
  • 1st Place Match – Eli Otto (South Dearborn) 35-3, Jr. over Sekaye Maitland (Richmond) 26-10, Jr. (MD 16-3)
  • 3rd Place Match – Rider Searcy (East Central) 40-4, Fr. over Matthew Bertram (Rushville Consolidated) 29-14, Sr. (Fall 2:16)

132

  • 2nd Place – Corbin Walston of Lawrenceburg
  • 4th Place – Shane Lonneman of Milan
  • 1st Place Match – Devin Frazier (Centerville) 41-1, So. over Corbin Walston (Lawrenceburg) 30-3, So. (Dec 7-2)
  • 3rd Place Match – Gavin Sherwood (Cambridge City Lincoln) 31-11, . over Shane Lonneman (Milan) 37-7, Sr. (Dec 10-4)

138

  • 2nd Place – Adam Crouch of Franklin County
  • 3rd Place – Charlie Euson of East Central
  • 1st Place Match – Nick Walsh (Knightstown) 21-4, Sr. over Adam Crouch (Franklin County) 30-7, Jr. (Fall 1:46)
  • 3rd Place Match – Charlie Euson (East Central) 32-11, So. over Josh Miles (Cambridge City Lincoln) 27-4, . (Dec 8-1)

Results continue.

Keep reading this story: 1 2 3


 
 
 
 
Powered by WordPress | T-Mobile Phones for Sale at BestInCellPhones.com | Thanks to Free Phones at iCellPhoneDeals.com, Free MMORPG Games and Fat burning furnace review