Your Daily and Dependable Local Sports Source
Positively Promoting High School Athletics in Southeast Indiana

Volleyball Sectional Pairings

On Sunday, the IHSAA announced the pairings for the 2020 state volleyball tournament.  Local pairings of interest are shown.  Dates and times will be added once available.  Sectionals begin as early as Tuesday, October 13 with finals scheduled for Saturday, October 17.

*Denotes defending champion.

4A-14. Columbus East (7)
M1 Tue 10/13 at 7 pm: Columbus North vs. East Central.
M2 Thur 10/15 at 6 pm: Bloomington North vs. Bedford North Lawrence.
M3 Thur 10/15 to follow: Bloomington South vs. *Columbus East.
M4 Sat 10/17 at 11 am: Martinsville vs. M1 winner.
M5 Sat 10/17 at 1 pm: M2 winner vs. M3 winner.
Championship Sat 10/17 at 7 pm: M4 winner vs. M5 winner.

3A-29. Lawrenceburg (7)
M1 Tue 10/13 at 5:30 pm: Rushville Consolidated vs. South Dearborn.
M2 Thur 10/15 at 5:30 pm: Greensburg vs. *Lawrenceburg.
M3 Thur 10/15 to follow: Batesville vs. Connersville.
M4 Sat 10/17 at 11 am: Franklin County vs. M1 winner.
M5 Sat 10/17 to follow: M2 winner vs. M3 winner.
Championship Sat 10/17 at 7 pm: M4 winner vs. M5 winner.

2A-45. South Decatur (6)
M1 Thur 10/15 at 6 pm: Southwestern (Hanover) vs. *North Decatur.
M2 Thur 10/15 to follow: Switzerland County vs. South Decatur.
M3 Sat 10/17 at 11 am: South Ripley vs. M1 winner.
M4 Sat 10/17 to follow: Milan vs. M2 winner.
Championship Sat 10/17 at 7 pm: M3 winner vs. M4 winner.

1A-61. Rock Creek Academy (6)
M1 Thur 10/15 at 6 pm: *Rock Creek vs. Borden.
M2 Thur 10/15 to follow: Shawe Memorial vs. Lanesville.
M3 Sat 10/17 at 10 am: New Washington vs. M1 winner.
M4 Sat 10/17 to follow: South Central (Elizabeth) vs. M2 winner.
Championship Sat 10/17 to 7 pm: M3 winner vs. M4 winner.

1A-62. Trinity Lutheran (7)
M1 Tue 10/13 at 6 pm: Medora vs. Rising Sun.
M2 Thur 10/15 at 5:30 pm: Oldenburg vs. *Trinity Lutheran.
M3 Thur 10/15 to follow: Crothersville vs. Jac-Cen-Del.
M4 Sat 10/17 at 11 am: West Washington vs. M1 winner.
M5 Sat 10/17 to follow: M2 winner vs. M3 winner.
Championship Sat 10/17 at 7 pm: M4 winner vs. M5 winner.

We thank the IHSAA for the pairings and the following ADs for dates and times: Columbus East’s Pete Huse, Lawrenceburg’s Mark Pierson, South Decatur’s Willard Rice, Rock Creek’s Chris Brown and Trinity Lutheran’s Ryan Cremeans.

 
 
 
 
Powered by WordPress | T-Mobile Phones for Sale at BestInCellPhones.com | Thanks to Free Phones at iCellPhoneDeals.com, Free MMORPG Games and Fat burning furnace review