Your Daily and Dependable Local Sports Source
Positively Promoting High School Athletics in Southeast Indiana

Warren Central Track Regional Recap; locals qualify for state in 8 events

Warren Central Boys Track Regional Recap
Thursday, May 28

Top 3 teams plus coverage schools (place/points):

  • Center Grove 1/142
  • Warren Central 2/96
  • Columbus North 3/63
  • East Central 5/37
  • Batesville 6/35
  • Franklin County 11/19
  • Milan 14/11
  • Connersville 15/10
  • Oldenburg 24/1

Please click on this link for complete results.

Local individual results for top 8 scoring places.  Top 3 places automatically qualify for state.

Place Name School Time/Height/Distance

  • 100 Dash- 4 Tschaenn, Hunter Franklin County 11.11
    6 Perkins, Erik East Central 11.22
  • 200 Dash- 7 Perkins, Erik East Central 23.07
    8 Pierson, Eli Batesville 23.46
  • 400 Dash- 1 Kuisel, James Batesville 49.51 (STATE QUALIFIER)
    3 Cavins, Peyton 12 Milan 50.27 (STATE QUALIFIER)
  • 800 Run- 4 Riehle, Ben Milan 1:59.69
  • 1600 Run- 4 Moster, Benjamin Batesville 4:30.37
    8 Kuntz, Tyler Oldenburg Academy 4:44.32
  • 110 Hurdles- 2 Sweet, Parker Connersville 15.71 (STATE QUALIFIER)
    6 Hamilton, Deacon Batesville 16.26 3
    8 Shafer, Evan Connersville 16.76
  • 300 Hurdles- 3 Griffin, Nathan East Central 41.18 (STATE QUALIFIER)
  • 4×100 Relay- 5 Franklin County 43.41 (Carr, Tyreke…Schatzle, Jacob…Grant, Drew…Tschaenn, Hunter)
    8 Batesville 44.62 (Sherwood, Willy…Hund, Vonley…Siefert, Kurt…Pierson, Eli)
  • 4X400 Relay- 6 East Central 3:29.16 (Griffin, Nathan…Hornbach, Luke…Werner, Griffin…Perkins, Erik)
  • 4×800 Relay- 5 Batesville 8:12.47 (Kuisel, James…Smith, Daren…Loichinger, Ean…Moster, Benjamin)
    8 Connersville 8:33.26 (Baker, Owen…Greenwell, Conner…Perez, Draiden…Isaacs, Andrew)
  • High Jump- 2 Gunter, William Batesville 6-05 (STATE QUALIFIER)
    6 Cox, Chad Franklin County 6-00
  • Pole Vault- 4 Bennett, Brody East Central 12-06
    5 Gunter, William Batesville 12-06
    7 Fleming, Parker East Central 11-06
  • Long Jump- 2 Schatzle, Jacob Franklin County 22-04 (STATE QUALIFIER)
  • Shot Put- 2 Maxwell, Leo East Central 58-08.75 (STATE QUALIFIER)
  • Discus- 2 Maxwell, Leo 11 East Central 173-10 (STATE QUALIFER)

Unedited reports from local coaches follow.

Keep reading this story: 1 2


 
 
 
 
Powered by WordPress | T-Mobile Phones for Sale at BestInCellPhones.com | Thanks to Free Phones at iCellPhoneDeals.com, Free MMORPG Games and Fat burning furnace review