Your Daily and Dependable Local Sports Source
Positively Promoting High School Athletics in Southeast Indiana

Track Recaps from Thursday, April 29

Track Recaps from Thursday, April 29

There may be updates. Please check back.

Vevay Media Group Invite at Switzerland County

BOYS- Southwestern 1st/123, Lawrenceburg 2nd/109, Milan 3rd/81.33, Jac-Cen-Del 4th/69, Rising Sun 5th/32.33, Switzerland County 6th/32, Shawe 7th/17.33

GIRLS- Lawrenceburg 1st/111, Switzerland County 2nd/108, Jac-Cen-Del 3rd/79, Southwestern 4th/71, Rising Sun 5th/36, Shawe 7th/28, Milan 8th/27

Please click on this link for complete results from Stuart Road Racing.

First place finishers…

  • Boys 4×800 Relay – Milan’s Miller, Potts, Schwipps, Riehle 9:00.62
  • Girls 4×800 Relay- Southwestern’s K. Geary, Long, Smith, Ream 12:09.03
  • Boys 110 Hurdles- Southwestern’s Bates 16.83
  • Girls 100 Hurdles- Jac-Cen-Del’s C. Simon 16.97
  • Boys 100 Dash- Southwestern’s Zellers 11.40
  • Girls 100 Dash- Switzerland County’s Kappes 13.43
  • Boys 1600 Run- Milan’s Riehle 4:52.31
  • Girls 1600 Run- Switzerland County’s White 6:11.09
  • Boys 4×100 Relay- Lawrenceburg’s Saylor, Nelson, Burd, Pierce 46.30
  • Girls 4×100 Relay- Lawrenceburg’s Gallagher, Bennett, Clawson, Thornton 53.84
  • Boys 400 Dash- Milan’s Cavins 50.95 (meet record)
  • Girls 400 Dash- Switzerland County’s White 1:04.62
  • Boys 300 Hurdles- Lawrenceburg’s Gilmour 43.74
  • Girls 300 Hurdles- Jac-Cen-Del’s C. Simon 50.11
  • Boys 800 Run- Milan’s Riehle 2:05.03
  • Girls 800 Run- Switzerland County’s Detmer 2:43.94
  • Boys 200 Dash- Milan’s Cavins 23:15
  • Girls 200 Dash- Switzerland County’s Kappes 27.89
  • Boys 3200 Run- Jac-Cen-Del’s Pohle 10:49.69
  • Girls 3200 Run- Southwestern’s K. Geary 13:48.41
  • Boys 4×400 Relay- Milan’s Riehle, Potts, Schwipps, Cavins 3:44.12
  • Girls 4×400 Relay- Switzerland County’s Flanders, Kappes, Wetzel, White 4:36.06
  • Girls High Jump- Shawe’s Leatherman 4’10”
  • Boys High Jump- Southwestern’s Bates 5’8″
  • Girls Discus- Rising Sun’s Wilson 95’10”
  • Boys Discus- Jac-Cen-Del’s Comer 140’9″
  • Girls Shot Put- Lawrenceburg’s Thomas 34’8.75″
  • Boys Shot Put- Jac-Cen-Del’s White 40’5.25″
  • Girls Long Jump- Lawrenceburg’s Thornton 15’0.5″
  • Boys Long Jump- Southwestern’s Zellers 19’2.5″

Edited recap from Jac-Cen-Del’s Larry Hammond-¬†Event winners: (boys) Luke Comer- Discus, Corbin White- Shot and Josh Pohle 3200 run; (girls) Cloey Simon- 100 hurdles and 300 hurdles.

More recaps follow.

Keep reading this story: 1 2