Your Daily and Dependable Local Sports Source
Positively Promoting High School Athletics in Southeast Indiana
CLICK FOR NEXT LIVE GAME or watch in box below. Apx. pregame start times shown. Live webcasts are in mobile quality for wireless transmission and subject to interruption.

CLICK FOR ARCHIVED GAMES in original mobile quality and restreamed in 720p HD.
(recently archived) BA REG Rising Sun v Shakamak, SB REG Indy Lutheran at Rising Sun, BA SECT Rising Sun v Oldenburg, BA SECT Southwestern v Austin, BA SECT So. Dearborn v Rushville, BA SECT Madison v Greensburg
CLICK FOR FULL WEBCAST SCHEDULE (subject to change)
CLICK FOR WEBCAST PURCHASE INFORMATION

ORVC Track All-Conference and Mental Attitude Winners

Below are the 2019 ORVC Track All-Conference Athletes from the previously published ORVC Championship Meet.  Also shown are the Mental Attitude Award winners.  We thank conference recorder Travis Calvert for the report.

Boys Track & Field — Event — Girls Track & Field

Zach Howlett (SC) 135’6” — Discus — Maddie Wilson (RS) 94’3”
Zach Howlett (SC) 45’5” — Shot Put — Shaylee Volz (JCD) 30’10½”
Mitchell Cline (SW) 19’¾” — Long Jump — Lauren Lundergan (SM) 14’8¾”
Jacob Elliott (SR) 5’10” — High Jump — Aleiah Thomas (SC) 5’0”
Daniel Daugherty (RS) :16.02 — High Hurdles — Kayla Simon (JCD) :16.37
Caleb Ream (SW) :41.93 — Low Hurdles — Cloey Simon (JCD) :47.81
Peyton Cavins (M) :11.21 — 100 — Raylinn Kappes (SC) :12.93
Mitchell Cline (SW) :22.71 — 200 — Raylinn Kappes (SC) :27.62
Mitchell Cline (SW) :49.18* — 400 — Kinsey Price (RS) 1:02.58
Damon Hughes (JCD) 2:08.97 — 800 — Leah Anders (SC) 2:31.75
Damon Hughes (JCD) 4:40.41 — 1600 — Megan Cole (SR) 5:17.59*
Bradley Winston (SW) 10:34.62 — 3200 — Megan Cole (SR) 11:20.41*

Southwestern :46.56 — 400 relay — Switzerland County :53.80
Boys- Kaden Zellers, Adam Anderson, Caleb Ream, Jacob Grider
Girls- Jayden Thomas, Raylinn Kappes,Sydney Thomas, Aleiah Thomas

Southwestern 3:39.41 — 1600 relay — Switzerland County 4:26.84
Boys- Brandon Smith, Adam Anderson, Caleb Ream, Jacob Grider
Girls- Abby Niswander, Lilly Northcutt, Willow Lieland, Ally Furnish

Southwestern 9:20.75 — 3200 relay — South Ripley 10:31.03
Boys- Brandon Smith, Caleb Geary, Gavyn Mundt, Bradley Winston
Girls- Megan Cole, Deborah Murphy,Emily Campbell, Elyse Hunger

*New ORVC meet record

Boys Team Champions- Southwestern
Girls Team Championsh- Switzerland County

Boys Mental Attitude Winner- Bryan Avalos of Shawe Memorial
Boys Mental Attitude Winner- Lauren Lundergan of Shawe Memorial

Boys Coach Of The Year- Zac Nussbaum of Southwestern
Girls Coach Of The Year- Adam Pietrykowski of Switzerland County

BOYS RESULTS — GIRLS RESULTS

1. SOUTHWESTERN 145 — 1. SWITZERLAND CO. 115
2. JAC-CEN-DEL 80 — 2. JAC-CEN-DEL 89
3. SWITZERLAND CO. 61 —  3. SOUTH RIPLEY 73
4. MILAN 57 — 4. SOUTHWESTERN 69
5. RISING SUN 55 — 5. RISING SUN 47
6. SOUTH RIPLEY 52 — 5. MILAN 47
7. SHAWE MEMORIAL 15 — 7. SHAWE MEMORIAL 24

 
 
 
 
Powered by WordPress | T-Mobile Phones for Sale at BestInCellPhones.com | Thanks to Free Phones at iCellPhoneDeals.com, Free MMORPG Games and Fat burning furnace review