Your Daily and Dependable Local Sports Source
Positively Promoting High School Athletics in Southeast Indiana

6 Individuals, 3 Relays advance to Girls’ State Finals

Varsity Track and Field – IHSAA Regional, Shelbyville HS

Tuesday, May 21

Team Results: Warren Central, 1st/107 points; Center Grove, 2nd/84; New Palestine, 3rd/52; East Central, 5th/43; Greensburg, 9th/24; Franklin County, 11th/18.50; Rushville, 14th/11; South Dearborn, 16th/10; South Ripley, 16th/10; Batesville, 16th/10; Lawrenceburg, 24th/3; Connersville, 26th/1

Advancement to the State Finals: 1st, 2nd, and 3rd place regional winners in all individual events and relays plus any individual or relay team meeting the 3 Participant Standard in the regional finals of their event.

Complete meet results provided by Alpha Timing

Local individual winners/state qualifiers, scorers:

Field

  • Pole Vault: 3rd-Casey Johnson, East Central, 10’6”; 5th-Anna Schatzle, Franklin County, 10’2”; 8th-Mary Bertke, East Central, 9’10”
  • High Jump: 3rd-Charity Griffith, Rushville, 5’2”; 5th-Eva Quinlan, South Dearborn, 5’; 8th-Jenna Bruns, Franklin County, 5’
  • Long Jump: 7th-Ashlan Hill, Franklin County, 16’6 ¼”
  • Shot Put: 1st-Lily Grimes, Greensburg, 41’9 ¾”; 6th-Logan Cox, East Central, 37’10 ¼”
  • Discus: 6th-Logan Cox, East Central, 117’3”; Jessica Beckman, Connersville, 112’9”

Running

  • 4x800m Relay: 3rd-East Central, 9:45.00 (Lily Greiwe, Emilee Wedding, Ellie Lengerich, Emma Fey); 8th-Batesville, 10:20.34 (Elizabeth Loichinger, Lily Pinckley, Trysta Vierling, Katie Olsen)
  • 100m Hurdles: 6th-Maddi Turner, Rushville, 16.27; 8th-Megan Sierra, East Central, 18.56
  • 100m Dash: 5th-Eva Grimm, East Central, 12.57; Juliana Kemper, Lawrenceburg, 12.86
  • 1600m Run: 2nd-Brenner Hanna, Greensburg, 5:10.61; 7th –Elizabeth Loichinger, Batesville, 5:34.73
  • 4x100m Relay: 3rd-East Central, 50.11 (Brianna Lobenstein, Alicia Rosemeyer, Emma Fey, Eva Grimm); 4th-Franklin County, 50.88 (Anna Schatzle, Ashlan Hill, Audrey Reister, Katelyn Meyer); 7th-Batesville, 52.37 (Gabriella Gibbs, Lily Meyer, Roxanne Hund, Stephanie Nobbe)
  • 400m Dash: 7th-Ellie Lengerich, East Central, 1:03.06; 8th-Carley Pride, Batesville, 1:03.96
  • 300m Hurdles: 3rd-Eva Quinlan, South Dearborn, 46.50; 7th-Maddi Turner, Rushville, 48.20
  • 800m Run: 3rd-Brenner Hanna, Greensburg, 2:21.48
  • 200m Dash: 4th-Eva Grimm, East Central, 25.90
  • 3200m Run: 1st-Megan Cole, South Ripley, 11:11.17; 8th-Lily Pinckley, Batesville, 12:19.27
  • 4x400m Relay: 3rd-East Central, 4:04.51 (Eva Grimm, Ellie Lengerich, Lily Greiwe, Emma Fey); 6th-Batesville, 4:13.88 (Katie Olsen, Elizabeth Lichinger, Stephanie Nobbe, Carley Pride); 7th-Franklin County, 4:14.19 (Katelyn Meyer, Ashlan Hill, Jenna Orschell, Lauren Kelley); 8th-Lawrenceburg, 4:17.13 (Brooklyn Allen, Sara Smart, Kirsten Cross, Juliana Kemper)

Story continues

Keep reading this story: 1 2


 
 
 
 
Powered by WordPress | T-Mobile Phones for Sale at BestInCellPhones.com | Thanks to Free Phones at iCellPhoneDeals.com, Free MMORPG Games and Fat burning furnace review