Your Daily and Dependable Local Sports Source
Positively Promoting High School Athletics in Southeast Indiana
CLICK FOR NEXT LIVE GAME or watch in box below. Apx. pregame start times shown.
Webcasts have ended for this school year and will resume in August. We look forward to presenting another 120+ live events in 2019-20! Past webcasts are available to watch for free in our archives.

CLICK FOR ARCHIVED GAMES Most recent games in normal & HD quality below.
BA REG Rising Sun v Shakamak, SB REG Indy Lutheran at Rising Sun, BA SECT Rising Sun v Oldenburg, BA SECT Southwestern v Austin, BA SECT So. Dearborn v Rushville, BA SECT Madison v Greensburg, SB SECT Rising Sun v Hauser
CLICK FOR FULL WEBCAST SCHEDULE (subject to change):
CLICK FOR WEBCAST PURCHASE INFORMATION

Southwestern Girls, Switz County Boys win ORVC

Varsity Track and Field – Ohio River Valley Conference Championship – Switzerland County HS

Tuesday, May 7

Boys Team results:

  1. Southwestern, 145
  2. Jac-Cen-Del, 80
  3. Switzerland County, 61
  4. Milan, 57
  5. Rising Sun, 55
  6. South Ripley, 52
  7. Shawe Memorial, 15

Girls Team results:

  1. Switzerland County, 115
  2. Jac-Cen-Del, 89
  3. South Ripley, 73
  4. Southwestern, 69
  5. Rising Sun/Milan, 47

7. Shawe Memorial, 24

Boys’ individual winners:

Field

  • High Jump: Jacob Elliott, SR, 5’10”
  • Long Jump: Mitchell Cline, SW, 19’ ¾”
  • Shot Put: Zach Howlett, SC, 44’5”
  • Discus: Zach Howlett, SC, 135’6”

Running

  • 4x800m Relay: Southwestern (Brandon Smith, Caleb Geary, Gavyn Mundt, Bradley Winston) 9:20.75
  • 110m Hurdles: Daniel Daugherty, RS, 16.02
  • 100m Dash: Peyton Cavins, Milan, 11.21
  • 1600m Run: Damon Hughes, JCD, 4:40.41
  • 4x100m Relay: Southwestern (Kaden Zellers, Adam Anderson, Caleb Ream, Jacob Grider) 46.56
  • 400m Dash: Mitchell Cline, SW, 49.18 *New Meet Record* (2nd place finisher Matthew Riehle, M, 49.30 also under the old Meet Record time)
  • 300m Hurdles: Caleb Ream, SW, 41.93
  • 800m Run: Damon Hughes, JCD, 2:08.97
  • 200m Dash: Mitchell Cline, SW, 22.71
  • 3200m Run: Bradley Winston, SW, 10:34.62
  • 4x400m Relay: Southwestern (Brandon Smith, Adam Anderson, Caleb Ream, Jacob Grider) 3:39.41

Story continues

Keep reading this story: 1 2


 
 
 
 
Powered by WordPress | T-Mobile Phones for Sale at BestInCellPhones.com | Thanks to Free Phones at iCellPhoneDeals.com, Free MMORPG Games and Fat burning furnace review