Your Daily and Dependable Local Sports Source
Positively Promoting High School Athletics in Southeast Indiana
CLICK FOR NEXT LIVE GAME or watch in box below. Apx. pregame start times shown.
Tue 4/23, 5:15p- Greensburg at Franklin County Softball
Wed 4/24, 4:45p- Switzerland County at Rising Sun Baseball

CLICK FOR ARCHIVED GAMES Most recent games in normal & HD quality below.
SB Lawrenceburg at Batesville, SB Rising Sun at Milan, BA Switzerland Co. at S. Ripley, SB S. Dearborn at Greensburg, BA Lawrenceburg at Greensburg, BBB Reg Southwestern v Tell City, BBB Sect Milan v Southwestern
CLICK FOR FULL WEBCAST SCHEDULE (subject to change):
CLICK FOR WEBCAST PURCHASE INFORMATION

Southwestern Boys, Switz County Girls win 4-way meet

Varsity Track and Field – Jac-Cen-Del, Switzerland County, Trinity Lutheran at Southwestern

Thursday, April 11

Boys Team Results: Southwestern 90, Jac-Cen-Del 59, Trinity Lutheran 41, Switzerland County 36

Girls Team Results: Switzerland County 68, Jac-Cen-Del 67.5, Switzerland County 59, Trinity Lutheran 32.5

Unedited meet report from Switzerland County coach Adam Pietrykowski:

The Pacers Track teams competed at Southwestern tonight against Southwestern, Jac Cen Del, and Trinity Lutheran.  The boy’s team ran a little banged up and a little shorthanded, but fought hard for a 4th place finish.  The girl’s team remained unbeaten, narrowly edging out JCD by 1/2 point.  The girls meet was a roller coaster beginning with Aleiah Thomas matching her personal best with a 5’4″ high jump, a very impressive leap this time of year. The next big moment for the Pacers came when Leah Anders, Keirstan Oeffinger and Matty Anderson went 1-2-3 in the 800-meter run.  The final highlight and probably one of my favorite moments of the season to date was when the girls 1600 relay team won going away, while our junior varsity team also bested the other varsity squads, and then our 2nd JV team came in 4th.  It was a tremendous display of depth and toughness from the girls.

Top JCD performers/winners:
Girls
C Simon 1st 100H/ 1st 300H/ 1st 200D/ 3rd 4×400
A Brinson 2nd Shot/ 2nd Disc
S Volz 3rd Shot/ 3rd Disc

Boys
C Comer 4th 100D/ 3rd Long Jump/ 2nd High Jump/ 2nd 4×100
D Hughes 2nd 1600M/ 1st 800M/ 2nd 4×400
N Laswell 5th 1600M/ 2nd 4×400
S Pohle 4th 800M/ 2nd 4×800
J Phole 2nd 3200M/ 2nd 4×800
Bl Simon 2nd Shot/ 2nd 4×100
A Peetz 3rd Shot/ 2nd Long Jump/ 2nd 4×100/ 2nd 4×400
A Maloney / 2nd 4×800
A Rohls / 2nd 4×800
T Dilk / 2nd 4×100/ 2nd 4×400

Southwestern information will be added when received.

We thank Switzerland County coach Pietrykowski and Jac-Cen-Del coach Hammond for their reports.

 

 
 
 
 
Powered by WordPress | T-Mobile Phones for Sale at BestInCellPhones.com | Thanks to Free Phones at iCellPhoneDeals.com, Free MMORPG Games and Fat burning furnace review