Your Daily and Dependable Local Sports Source
Positively Promoting High School Athletics in Southeast Indiana

Local results from Floyd Central Sectional

Floyd Central- Boys swimmers from Shawe, Southwestern and Switzerland County competed at the Swimming and Diving Sectional Saturday at Floyd Central.  Unfortunately, no local athlete will be advancing to the state finals.

To make it to the state meet for a swimming event, an individual or relay must win their sectional or qualify on time.

The state finals are at the IUPUI Natatorium in Indianapolis.  Prelims are Friday, February 28.  Consolation and championship heats are Saturday, February 29.

Floyd Central won the team sectional with 549 points.  Area program Madison was second with 316.5.  Locally, Southwestern was eighth with 80 points, Switzerland County was 11th with 71 and Shawe was 13th with two points.

The following are results of local athletes who competed Saturday’s championship heats (top eight) and consolation heats (places 9-16).

200 Medley Relay

  • 6 Southwestern (Hanover)                            1:59.60
  •      1) Ethan Besse JR                  2) Andrew Stoner JR
  •      3) Caleb Geary JR                  4) Logan Williams JR

200 Free

  • 10 Caleb Geary               JR SWES                 1:58.08
  • 16 Andrew Stoner             JR SWES                 2:16.63

200 IM

  • 6 Adrian Armstrong          SO SWIT                2:09.07

50 Free

  • 11 Nathan Furnish            FR SWIT                   24.59

100 Fly

  • 4 Adrian Armstrong          SO SWIT                   55.43

100 Free

  • 8 Caleb Geary               JR SWES                   53.60
  • 12 Nathan Furnish            FR SWIT                   54.44

200 Free Relay

5 Switzerland County                                1:42.46

  •      1) Nathan Furnish FR               2) Michael Stanton JR
  •      3) Julio Regueira JR               4) Adrian Armstrong SO

100 Back

  • 11 Ethan Besse               JR SWES                 1:03.98
  • 13 Julio Regueira            JR SWIT                 1:08.19

100 Breast

  • 15 Alessandro Giaveri        JR SHAW                 1:18.96
  • 16 Andrew Stoner             JR SWES                 1:19.37

400 Free Relay

  • 5 Southwestern (Hanover)                            3:58.85
    •      1) Ethan Besse JR                  2) Logan Williams JR
    •      3) Andrew Stoner JR                4) Caleb Geary JR
  • DQ  Switzerland County                                3:54.84 (prelim time)
    •      1) Nathan Furnish FR               2) John Goldsberry JR
    •      3) Julio Regueira JR               4) Adrian Armstrong SO

We thank the IHSAA for the sectional results.

 
 
 
 
Powered by WordPress | T-Mobile Phones for Sale at BestInCellPhones.com | Thanks to Free Phones at iCellPhoneDeals.com, Free MMORPG Games and Fat burning furnace review