Your Daily and Dependable Local Sports Source
Positively Promoting High School Athletics in Southeast Indiana

Cross Country Recaps from Saturday, October 2, ORVC Championships

Cross Country Recaps from Saturday, October 2

There may be updates, so please check back.

ORVC Championships at Hanover College
Boys Team Champ- Rising Sun
Girls Team Champ- Switzerland County
Boys Individual Champ- Rising Sun’s Peyton Merica, 17:46
Girls Individual Champ- Switzerland County’s Claire Rogers, 19:45

Boys team scores- Rising Sun 1st/60, Southwestern 2nd/63, South Ripley 3rd/65, Switzerland County 4th/67, Jac-Cen-Del 5th/71.  NTS- Milan, Shawe.

Girls team scores- Switzerland County 1st/26, South Ripley 2nd/43, Jac-Cen-Del 3rd/72, Southwestern 4th/81.  NTS- Milan, Shawe

Please click on these links from Stuart Road Racing and Jac-Cen-Del coach David Bradshaw for complete boys results and girls results.

Boys All-Conference (top 12):

  • 1 Peyton Merica, 17:46.2 Rising Sun
  • 2 Cooper Hon, 17:59.2 Switzerland County
  • 3 Josh Pohle, 18:01.6 Jac-Cen-Del
  • 4 Benjamin Riehle, 18:13.6 Milan
  • 5 Joe Drossart, 18:23.0 Southwestern
  • 6 Nathan Furnish, 18:25.7 Switzerland County
  • 7 Sam Fewell, 18:28.1 Shawe Memorial
  • 8 Ayden Potts, 18:42.0 Milan
  • 9 Brandon Smith, 18:50.0 Southwestern
  • 10 Ethan Markland, 18:53.0 Rising Sun
  • 11 Keegan Gross, 19:08.0 Southwestern
  • 12 Casey Fletcher, 19:25.7 Rising Sun

Girls All-Conference (top 12):

  • 1 Claire Rogers, 19:45.2 Switzerland County
  • 2 Calli Alderman, 20:24.6 Shawe Memorial
  • 3 Lanie Nicholson, 20:35.4 South Ripley
  • 4 Emily Campbell, 21:57.6 South Ripley
  • 5 Grace White, 22:10.8 Switzerland County
  • 6 Amber Detmer, 22:20.4 Switzerland County
  • 7 Alisha Detmer, 22:25.1 Switzerland County
  • 8 Kirsten Geary, 22:38.8 Southwestern
  • 9 Deborah Murphy, 22:50.2 South Ripley
  • 10 Kayla Simon, 22:59.8 Jac-Cen-Del
  • 11 Carlee Boggs, 23:10.2 Switzerland County
  • 12 Cloey Simon, 23:12.4 Jac-Cen-Del

Unedited recap from Switzerland County coach Meganmarie Dennis:

So proud of both of these teams!!
Girls are the ORVC Champions with Claire Rogers as the individual champion.
Boys team placed 4th just 7 points away from first!!
Girls had 5 All ORVC places and boys had 2 All ORVC with 4 PR’s!
Girls scored 26 points to earn the ORVC Championship!
Claire Rogers took an early lead and kept it, finishing as the ORVC champ with a PR of 19:45.
Gracie White placed 5th with a 22:10
Amber Detmer placed 6th with a 22:20
Alisha Detmer placed 7th with a 22:25
Carlee Boggs placed 11th with a 23:10
Ashlyn Covington placed 14th with a 23:42
Bri Stow placed 30th with a 32:48
Terra Oeffinger placed 32nd with a 37:33
Boys placed 4th with 67 points just 7 points from first.
Cooper Hon took the lead after 2 miles and battled it out with a 2nd place with a 17:59
Nathan Furnish placed 6th a 18:25
Dylan Sullivan placed 20th with a 20:22
Derek Hoskins placed 24th with a PR of 20:47
Kadyn Riley placed 29th with a PR of 21:33
Daniel Whitham placed 39th with a PR of 24:06
Jackson Sparks placed 40th with a 24:07
Congratsto both teams

We thank everyone who contribued to the recaps.

 
 
 
 
Powered by WordPress | T-Mobile Phones for Sale at BestInCellPhones.com | Thanks to Free Phones at iCellPhoneDeals.com, Free MMORPG Games and Fat burning furnace review