Your Daily and Dependable Local Sports Source
Positively Promoting High School Athletics in Southeast Indiana

Cross Country Recaps from Tuesday, September 28

Cross Country Recaps from Tuesday, September 28

There may be updates, so please check back.

20th Annual Batesville Invitational

Click on each link in the team results for for complete information for that race. Links courtesy of Stuart Road Racing.

Boys Large School team results: Batesville 1st/30, East Central 2nd/59, Seymour 3rd/64, Rushville 4th/87, Franklin County 5th/132 (by tiebreaker), Lawrenceburg 6th/132

Girls Large School team results: Batesville 1st/27, East Central 2nd/30, Rushville 3rd/82, Seymour 4th/112…Franklin County/Lawrenceburg/Madison NTS

Boys Small School team results: South Ripley 1st/24, Jac-Cen-Del 2nd/36, North Decatur 3rd/63…Milan/Oldenburg NTS

Girls Small School team results: South Ripley 1st/23, Jac-Cen-Del 2nd/41, North Decatur 3rd/61…Milan/Oldenburg NTS

Boys Large School individual top 10:

  • 1 Benjamin Moster, 16:29.3 Batesville
  • 2 Ean Loichinger, 16:39.9 Batesville
  • 3 Jude Bane, 16:53.3 Seymour
  • 4 Michael Proffer, 17:42.6 Seymour
  • 5 Kyle Stanley, 17:43.0 Rushville
  • 6 Michael Schwebach, 17:56.6 East Central
  • 7 Cole Benegas, 17:57.7 East Central
  • 8 Daren Smith, 18:00.5 Batesville
  • 9 Kyler Daulton, 18:13.9 Batesville
  • 10 Jake Chapman, 18:16.9 Batesville

Girls Large School individual top 10:

  • 1 Rachel Campbell, 20:04.2 East Central
  • 2 Lily Pinckley, 20:24.4 Batesville
  • 3 Ava Hanson, 20:27.7 Batesville
  • 4 Maria Lopez, 20:30.8 Batesville
  • 5 Addie Brewer, 20:32.9 East Central
  • 6 Ava Spencer, 21:10.6 Madison
  • 7 Megan Allgeier, 21:20.2 Batesville
  • 8 Emily Klem, 21:32.8 East Central
  • 9 Faith Henderson, 21:57.4 East Central
  • 10 Kendall Pflum, 22:02.6 East Central

Boys Small School individual top 10:

  • 1 Benjamin Riehle, 18:09.4 Milan
  • 2 Josh Pohle, 18:39.0 Jac-Cen-Del
  • 3 Ayden Potts, 18:55.6 Milan
  • 4 Carter Walsman, 19:19.2 Oldenburg Academy
  • 5 Luke Bradley, 19:59.3 South Ripley
  • 6 Logan Bradley, 20:08.6 South Ripley
  • 7 Hayden Hooten, 20:11.0 South Ripley
  • 8 Adam Maloney, 20:27.1 Jac-Cen-Del
  • 9 Kameron Darnold, 20:35.7 Jac-Cen-Del
  • 10 Evan Eaglin, 20:39.4 South Ripley

Girls Small School individual top 10:

  • 1 Lanie Nicholson, 20:14.4 South Ripley
  • 2 Emily Campbell, 21:58.5 South Ripley
  • 3 Deborah Murphy, 22:36.2 South Ripley
  • 4 Jenna Walton, 22:40.0 North Decatur
  • 5 Cloey Simon, 23:39.3 Jac-Cen-Del
  • 6 Kayla Simon, 24:25.2 Jac-Cen-Del
  • 7 Renee Lillis, 24:30.7 Milan
  • 8 Virginia Minch, 24:34.5 Jac-Cen-Del
  • 9 Shelby Bastin, 24:38.6 South Ripley
  • 10 Kara Young, 26:06.3 South Ripley

Coaches recaps for this event follow.

Keep reading this story: 1 2


 
 
 
 
Powered by WordPress | T-Mobile Phones for Sale at BestInCellPhones.com | Thanks to Free Phones at iCellPhoneDeals.com, Free MMORPG Games and Fat burning furnace review