Your Daily and Dependable Local Sports Source
Positively Promoting High School Athletics in Southeast Indiana

Connersville boys, East Central girls win Spartan 6-way

Varsity Cross Country- Saturday, August 22 at Connersville

Boys team places/points- Connersville 1/47, East Central 2/51, Northeastern 3/85, Hagerstown 4/85, Franklin County 5/100, Oldenburg 6/130

Girls team places/points- East Central 1/23, Franklin County 2/69, Hagerstown 3/43. Incomplete teams: Connersville, Oldenburg and Northeastern.

Boys local results:

  1. Tyler Kuntz- Oldenburg 17:50
  2. Adam Arndt- Connersville 18:11
  3. Michael Schwebach- East Central 18:37
  4. Griffin Werner- East Central 18:45
  5. Owen Baker-Connersville 19:20
  6. Sean Brown- Connersville 19:23
  7. Owen Hagen- East Central 19:33
  8. Conner Greenwell- Connersville 19:40
  9. Ben Maze- Franklin County 19:55
  10. Drew Grant- Franklin County 20:00
  11. Reilly Small- East Central 20:02
  12. Parker Fleming- East Central 20:11
  13. Austin Wenta- Connersville 20:14
  14. Jeremy Jergensen- Connersville 20:22
  15. Harmon Marshall- Franklin County 20:27
  16. Logan Hicks- East Central 20:30
  17. Hunter Marshall- Franklin County 20:38
  18. Nico DiMeglio- East Central 20:40
  19. John Hotel- East Central 20:55
  20. Brody Sandlin- East Central 20:59
  21. Peter Heile- Oldenburg 21:07
  22. Adam Grant- Franklin County 21:13
  23. JJ Stenger- East Central 21:22
  24. Carter Walsman- Oldenburg 21:37
  25. Carson Wolber- Oldenburg 21:46
  26. Ethan Campbell- East Central 22:20
  27. AJ Napier- Connersville 22:47
  28. Eric Schwab- Franklin County 23:50
  29. Cody Brown- Connersville 24:34
  30. Noah Schenk- Oldenburg 24:51
  31. David Massingale- East Central 25:39

Girls winner and local results:

  1. Marissa Cates- Northeastern 21:15
  2. Rachel Campbell- East Central 21:38
  3. Lauren Kelley- Franklin County 22:32
  4. Amelia Ross- Connersville 24:04
  5. Faith Henderson- East Central 24:17
  6. Kendall Pflum- East Central 24:57
  7. Abigail Struewing- Connersville 24:58
  8. Jessica Bender- East Central 24:58
  9. Hannah Doan- East Central 25:37
  10. Jocelyn Inderhees- East Central 26:24
  11. Josie Selm- Franklin County 27:52
  12. Jada Hicks- East Central 27:57
  13. Katherine Apsley- Franklin County 28:25
  14. Kenzie Rogers- Franklin County 31:32
  15. Moorea Nobbe- Franklin County 36:17
  16. Lea Cossentino- Oldenburg 37:19.9

Unedited reports from coaches follow.

Keep reading this story: 1 2


 
 
 
 
Powered by WordPress | T-Mobile Phones for Sale at BestInCellPhones.com | Thanks to Free Phones at iCellPhoneDeals.com, Free MMORPG Games and Fat burning furnace review