Your Daily and Dependable Local Sports Source
Positively Promoting High School Athletics in Southeast Indiana

Bulldogs’ Pinckley and Moster, Pirates’ Hanna are State Finalists

Varsity Cross Country at the Shelbyville Semi-State, Blue River Course- Saturday, October 26

The following local athletes have qualified for the state finals by placing among the top 10 runners not on one of six advancing teams.  Overall place is shown and finishing in the top 20 (bold) represents All Semi-State status.

Local Girls State Qualifiers:

6 Hanna, Brenner Greensburg 18:38.4
23 Pinckley, Lily Batesville 19:13.9

Local Boys State Qualifiers:

20 Moster, Adam Batesville 16:11.9

No local teams finished in the top six to advance to state.  Local team results included: Batesville girls 11th, Greensburg girls 16th and Batesville boys 12th.

The state finals will be held on the LaVerne Gibson Championship Course in Terre Haute on Saturday, November 2.

Results of other local girls runners:

70 Hanson, Ava Batesville 20:27.7
80 Lopez, Maria Batesville 20:44.0
100 Loichinger, Elizabeth Batesville 20:58.7
111 Rahschulte, Madison Batesville 21:20.5
113 Myers, Sophie Batesville 21:21.0
114 Vierling, Trysta Batesville 21:21.5
88 Beckner, Tylissa Connersville 20:51.3
133 Wedding, Emilee East Central 21:47.8
141 Campbell, Rachel East Central 21:54.7
79 Kelly, Lauren Franklin County 20:44.0
161 Meyer, Katelyn Franklin County 22:37.4
71 Mangels, Emily Greensburg 20:29.6
109 Pavy, Elizabeth Greensburg 21:17.3
167 Colson, Olivia Greensburg 23:11.3
168 Nobbe, Sophie Greensburg 23:16.1
174 Pumphrey, Mollie Greensburg 23:57.8
180 Wilmer, Emma Greensburg 26:26.0
124 Morgan, Hannah Lawrenceburg 21:34.3
155 Rohe, Rachel South Dearborn 22:22.5
101 Nicholson, Lanie South Ripley 20:58.8

Results of other local boys runners:

43 Myers, Joshua Batesville 16:36.5
50 Loichinger, Ean Batesville 16:40.1
94 Moster, Benjamin Batesville 17:11.6
157 Smith, Daren Batesville 18:13.9
164 Murray, Dillon Batesville 18:22.6
167 Villani, Nathan Batesville 18:38.7
150 Schwebach, Michael East Central 18:04.2
144 Butz, Hunter Greensburg 17:55.4
154 Johnson, Andrew Greensburg 18:10.0
152 Hughes, Damon Jac-Cen-Del 18:04.7
69 Kuntz, Tyler Oldenburg 16:53.8
102 Fledderman, Dylan Oldenburg 17:13.9
123 Stanley, Kyle Rushville 17:27.1
141 Dixon, Cole Rushville 17:53.9

Please click on this link for the full results.  Reports from local coaches follow.

Keep reading this story: 1 2 3


 
 
 
 
Powered by WordPress | T-Mobile Phones for Sale at BestInCellPhones.com | Thanks to Free Phones at iCellPhoneDeals.com, Free MMORPG Games and Fat burning furnace review