Your Daily and Dependable Local Sports Source
Positively Promoting High School Athletics in Southeast Indiana

Franklin Regional- Lady Bulldogs win 1st regional, Pirates’ Hanna wins 3rd

Varsity Cross Country, Franklin Community Regional- Saturday, October 19

Our area had three local teams finish in the top 5 and qualify for the Shelbyville Semi-State on October 26.  The Batesville girls won the program’s first-ever team championship.  The Batesville boys were third and the Greensburg girls were 5th.

Other local girls team results:  East Central 8th, South Ripley 9th and South Dearborn 1oth.

Other local boys team results: Oldenburg 6th, Greensburg 7th, East Central 9th and Jac-Cen-Del 10th.

Individually, Greensburg’s Brenner Hanna won the girls regional for a third consecutive year.  Her winning time was 18:46.  Batesville’s Lily Pinckley was second and set a new school record with a mark of 19:02.

Local semi-state qualifying teams’ individual results (overall place shown and those in bold made All-Regional by placing in the top 20):

Girls

2 Pinckley, Lily Batesville 19:02.7
5 Hanson, Ava Batesville 19:33.6
10 Lopez, Maria Batesville 20:14.6
16 Rahschulte, Madison Batesville 20:37.2
26 Myers, Sophie Batesville 21:10.0
32 Loichinger, Elizabeth Batesville 21:21.2
35 Vierling, Trysta Batesville 21:31.3
1 Hanna, Brenner Greensburg 18:46.2
8 Pavy, Elizabeth Greensburg 20:10.3
19 Mangels, Emily Greensburg 20:45.0
52 Colson, Olivia Greensburg 22:33.8
64 Nobbe, Sophie Greensburg 23:00.5
67 Pumphrey, Mollie Greensburg 23:19.4
82 Simpson, Kylee Greensburg 26:28.4

Boys

6 Moster, Adam Batesville 16:15.8
10 Loichinger, Ean Batesville 16:34.6
15 Myers, Joshua Batesville 16:49.5
24 Moster, Benjamin Batesville 17:26.9
36 Smith, Daren Batesville 17:47.6
44 Murray, Dillon Batesville 18:08.5
46 Villani, Nathan Batesville 18:11.9

The following local athletes qualified for semi-state by finishing among the top ten runners not on an advancing team (overall place shown…Top 20 All-Regional in bold):

Girls

9 Nicholson, Lanie South Ripley 20:14.3
13 Morgan, Hannah Lawrenceburg 20:22.7
21 Campbell, Rachel East Central 20:49.8
28 Wedding, Emilee East Central 21:13.7
31 Rohe, Rachel South Dearborn 21:20.1

Boys

14 Kuntz, Tyler Oldenburg 16:46.1
20 Fledderman, Dylan Oldenburg 17:17.5
22 Hughes, Damon Jac-Cen-Del 17:24.8
23 Schwebach, Michael East Central 17:26.6
30 Johnson, Andrew Greensburg 17:41.3
32 Butz, Hunter Greensburg 17:43.4

Other local results follow.

Keep reading this story: 1 2 3 4


 
 
 
 
Powered by WordPress | T-Mobile Phones for Sale at BestInCellPhones.com | Thanks to Free Phones at iCellPhoneDeals.com, Free MMORPG Games and Fat burning furnace review