Your Daily and Dependable Local Sports Source
Positively Promoting High School Athletics in Southeast Indiana

Batesville repeats EIAC title sweep; Bulldogs’ Moster, Pirates’ Hanna MVPs

Varsity Cross Country, EIAC Championships at Moores Hill Elementary (hosted by South Dearborn)

For the second consecutive year, Batesville sweeps the EIAC team titles.  It is the fourth straight win for the Bulldog boys.

Boys team places/points- Batesville 1/26, Rushville 2/66, Greensburg 3/68, East Central 4/80, Connersville 5/132, Franklin County 6/156, Lawrenceburg 7/201 and South Dearborn 8/230.

Boys individual champion (53 runners)- Batesville’s Adam Moster, 16:33

Girls team places/points- Batesville 1/31, Greensburg 2/58, East Central 3/102, Rushville 4/105, Franklin County 5/119, South Dearborn 6/132 and Lawrenceburg 7/147. Incomplete team- Connersviile.

Girls individual champion (48 runners)- Greensburg’s Brenner Hanna, 19:33

EIAC Boys All-Conference (top 15):

  • 1 Adam Moster, 16:33 Batesville
  • 2 Ean Loichinger, 16:42 Batesville
  • 3 Joshua Myers, 16:54 Batesville
  • 4 Kyle Stanley, 17:14 Rushville
  • 5 Adam Arndt, 17:32 Connersville
  • 6 Benjamin Moster, 17:38 Batesville
  • 7 Jonathon Ralston, 17:41 Greensburg
  • 8 Michael Schwebach, 17:41 East Central
  • 9 Nathaniel Murray 17:42 Greensburg
  • 10 John King, 17:52 Rushville
  • 11 Cole Dixon, 17:53 Rushville
  • 12 Hunter Butz, 17:54 Greensburg
  • 13 Griffin Werner, 17:58 East Central
  • 14 Daren Smith, 18:10 Batesville
  • 15 Andrew Johnson, 18:11 Greensburg

Top boys’ finishers for other schools:

  • 17 Drew Grant, 18:26 Franklin County
  • 23 Grant Hensley, 18:42 Lawrenceburg
  • 39 Deryk Tibbs, 19:43 South Dearborn

EIAC Girls All-Conference (top 15):

  • 1 Brenner Hanna, 19:33 Greensburg
  • 2 Lily Pinckley, 19:50 Batesville
  • 3 Ava Hanson, 20:12 Batesville
  • 4 Tylissa Beckner, 20:21 Connersville
  • 5 Elizabeth Pavy, 20:29 Greensburg
  • 6 Emily Mangels, 20:34 Greensburg
  • 7 Lauren Kelley, 20:47 Franklin County
  • 8 Maria Lopez, 21:08 Batesville
  • 9 Sophie Myers, 21:12 Batesville
  • 10 Rachel Campbell, 21:18 East Central
  • 11 Olivia Wehr, 21:38 Rushville
  • 12 Trysta Vierling, 21:39 Batesville
  • 13 Hannah Morgan, 21:46 Lawrenceburg
  • 14 Madison Rahschulte, 21:49 Batesville
  • 15 Emilee Wedding, 21:53 East Central

Top girls’ finishers from other schools:

  • 18 Rachel Rohe, 22:40 South Dearborn

Please click on these links for complete results of the following: Boys EIAC, Girls EIAC, Boys Reserve and Girls Reserve.

Reports from coaches follow.

Keep reading this story: 1 2 3 4


 
 
 
 
Powered by WordPress | T-Mobile Phones for Sale at BestInCellPhones.com | Thanks to Free Phones at iCellPhoneDeals.com, Free MMORPG Games and Fat burning furnace review