Your Daily and Dependable Local Sports Source
Positively Promoting High School Athletics in Southeast Indiana
CLICK FOR NEXT LIVE GAME Apx. pregame start times shown.
Fri 1/18 apx 7:10p- Rising Sun Boys at Switzerland County (Homecoming first)
Sat 1/19 apx 1:10p- Greensburg Girls at Batesville
Sat 1/19 apx 7:10p- Batesville Boys at Connersville

CLICK FOR ARCHIVED GAMES Most recent games in normal & HD quality below.
BBB So. Dearborn at East Central, GBB East Central at Lawrenceburg, BBB Milan at Rising Sun, BBB Greensburg at Batesville, BBB Oldenburg at So. Ripley, GBB/BBB All 8 River Town Classic games with Lawrenceburg/Rising Sun/So. Dearborn/Switzerland Co.
CLICK FOR FULL WEBCAST SCHEDULE (subject to change):
CLICK FOR WEBCAST PURCHASE INFORMATION

IHSAA Volleyball Sectional Pairings & Results through Thursday

Varsity Volleyball, IHSAA Sectional Pairings and Results through Thursday.

Here are the local volleyball sectional pairings of interest.  Times are according to MaxPreps.

4A-9 at Greenfield‐Central (6 teams)

  • Thur: Pendleton Heights 3, Richmond 0: 25-20, 25-10, 25-18
  • Thur: Greenfield‐Central 3, Connersville 1: 25-14, 25-22, 22-25, 25-9
  • Sat 10/13, 11 am: New Palestine vs.Pendleton Heights.
  • Sat 10/13, 1 pm: Mt. Vernon (Fortville) vs. Greenfield-Central.
  • Sat 10/13, 7 pm: Championship.

4A-14 at Bloomington South (6 teams)

  • Thur: East Central 3, Columbus East 2: 21-25, 19-25, 25-19, 25-15, 15-11
  • Thur: Bloomington North 3, Shelbyville 0: 25-22, 25-21, 27-25
  • Sat 10/13, 11 am: Columbus North vs. East Central.
  • Sat 10/13, 12:30 pm: Bloomington South vs. M2 winner.
  • Sat 10/13, 7 pm: Championship.

3A-29 at Batesville (7 teams)

  • Tue: Lawrenceburg 3, Franklin County 0: 25-7, 25-17, 25-13
  • Thur: Batesville 3, South Dearborn 0: 25-6, 26-24, 25-6
  • Thur: Greensburg 3, Rushville 1: 25-8, 19-25, 25-8, 25-12
  • Sat 10/13, 11 am: Madison vs. Lawrenceburg.
  • Sat 10/13, 12:30 pm: Batesville vs. Greensburg.
  • Sat 10/13, 7 pm: Championship.

2A-45 at Southwestern (Hanover) (6 teams)

  • Thur: South Ripley 3 vs. Switzerland County 1: 21-25, 25-15, 26-24, 25-20
  • Thur: North Decatur 3, Austin 0: 25-11, 25-16, 25-12
  • Sat 10/13, 11 am: Milan vs. South Ripley.
  • Sat 10/13, 12:30 pm: Southwestern (Hanover) vs. North Decatur.
  • Sat 10/13, 7 pm: Championship.

1A-60 at Hauser (7 teams)

  • Tue: Waldron 3, South Decatur 1: 22-25, 25-14, 25-20, 25-12
  • Thur: Southwestern (Shelby) 3, Oldenburg 0: 25-11, 25-21, 25-17
  • Thur: Hauser 3, Jac‐Cen‐Del 1: 25-9, 25-3, 25-11
  • Sat 10/13, 11 am: Rising Sun vs. Waldron.
  • Sat 10/13, 12:30 pm: Southwestern (Shelby) vs. Hauser.
  • Sat 10/13, 7 pm: Championship.

1A-62 at West Washington (5 teams)

  • Thur: Trinity Lutheran 3, Crothersville 0: 25-11, 25-13, 25-12
  • Sat 10/13, 11 am: West Washington vs. Medora.
  • Sat 10/13, 12:30 pm: Shawe vs. Trinity Lutheran.
  • Sat 10/13, 7 pm: Championship.

We thank the IHSAA for the tournament pairings and MaxPreps for the times.

 
 
 
 
Powered by WordPress | T-Mobile Phones for Sale at BestInCellPhones.com | Thanks to Free Phones at iCellPhoneDeals.com, Free MMORPG Games and Fat burning furnace review