Your Daily and Dependable Local Sports Source
Positively Promoting High School Athletics in Southeast Indiana
CLICK FOR NEXT LIVE GAME Apx. pregame start times shown.
Thur 12/13 apx 7:10p- Batesville Boys at Milan
Fri 12/14 apx 7:10p- Rushville Boys at Lawrenceburg
Sat 12/15 apx 1:10p- Rushville Girls at Lawrenceburg
Sat 12/15 at 5:40p- East Central Boys at Batesville
Sat 12/15 to follow- East Central Girls at Batesville

CLICK FOR ARCHIVED GAMES Most recent games in normal & HD quality below.
GBB Franklin Co. at Batesville, BBB Franklin Co. at So. Dearborn, GBB Greensburg at Rushville, BBB East Central at Greensburg, GBB Rising Sun at Oldenburg, GBB/BBB Milan at Lawrenceburg, BBB Batesville at Greensburg BBB Jac-Cen-Del at Shawe
CLICK FOR FULL WEBCAST SCHEDULE (subject to change):
CLICK FOR WEBCAST PURCHASE INFORMATION

East Central 1st, Franklin County 2nd in both EIAC track championships

East Central swept the EIAC track championships.  Franklin County finished second in both meets.

Girls’ team results:

East Central 179, Franklin County 93, Greensburg 92, Batesville 80, Rushville 63, South Dearborn 54, Connersville 37, Lawrenceburg 25

Boys’ team results:

East Central 125, Franklin County 116, Rushville 101, Lawrenceburg 84, Batesville 70, South Dearborn 45, Connersville 42, Greensburg 39

Event Champions:

  • Girls 3200 Relay- (EC) Lilly Greiwe, Lauren Greiwe, Emma Fey, Abigail Bittner 9:53.27
  • Boys 3200 Relay- (EC) Garrett Ardis, Scott Jackson, Kaleb Geisen, Kameron Geisen 8:23. 64
  • Girls 100 Hurdles- (EC) Audrey Griffin 15.85
  • Boys 110 Hurdles- (LB) Mason Parris 15.43
  • Girls 100 Dash- (EC) Eva Grimm 12.68
  • Boys 100 Dash- (FC) Mitchell Orschell 11.20
  • Girls 1600 Run- (GB) Brenner Hanna 5:12.05
  • Boys 1600 Run- (BA) Joshua Myers 4:36.36
  • Girls 400 Relay- (EC) Brianna Lobenstein, Taylor Messmore, Audrey Griffin, Eva Grimm 50.29 (NEW EIAC RECORD)
  • Boys 400 Relay- (EC) Erik Perkins, Alex Hornbach, Keiton Goeldner, Logan Storie 44.11
  • Girls 400 Dash- (BA) Haylee Harmeyer 1:01.02
  • Boys 400 Dash- (LB) Noah Steuer 51.15
  • Girls 300 Hurdles- (SD) Eva Quinlan 46.05
  • Boys 300 Hurdles- (LB) Mason Parris 40.75

More champions and a link to the full results follow.

Champions continued…

  • Girls 800 Run- (EC) Abigail Bittner 2:24.15
  • Boys 800 Run- (FC) Cody Moore 2:02.33
  • Girls 200 Dash- (EC) Eva Grimm 25.89 (NEW EIAC RECORD)
  • Boys 200 Dash- (EC) Mitchell Orschell 22.73
  • Girls 3200 Run- (GB) Brenner Hanna 12:09.68
  • Boys 3200 Run- (SD) Samual Gabbard 10:29.22
  • Girls 1600 Relay- (EC) Eva Grimm, Lily Greiwe, Emma Fey, Abigail Bittner 4:06.53
  • Boys 1600 Relay- (EC) Alex Hornbach, Chase Ludwig, Alex Ketcham, Keegan Moster 3:31.57
  • Girls High Jump- (SD) Eva Quinlan 5’1
  • Boys High Jump- (EC) Malachi Studer 6’2
  • Girls Discus- (CO) Jessica Beckman 121’0
  • Boys Discus- (LB) Eyan Peelman 152’7
  • Girls Shot Put- (GB) Lily Grimes 38’4
  • Boys Shot Put- (LB) Mason Parris 53’0
  • Girls Long Jump- (FC) Ashlan Hill 16’11.25
  • Boys Long Jump- (FC) Mitchell Orschell 21’3
  • Girls Pole Vault- (FC) Anna Schatzle 10’0
  • Boys Pole Vault- (RU) Keith Hallgarth 12’0

Please click on this link for complete results courtesy of Stuart Road Racing.  We thank them for the results.

       
Powered by WordPress | T-Mobile Phones for Sale at BestInCellPhones.com | Thanks to Free Phones at iCellPhoneDeals.com, Free MMORPG Games and Fat burning furnace review