Your Daily and Dependable Local Sports Source
Positively Promoting High School Athletics in Southeast Indiana
CLICK FOR NEXT LIVE GAME Apx. pregame start times shown.
Mon 5/28 at 10:40 am- 3A BA SECT Final at Madison, Teams TBA
Mon 5/28 at 6:40 pm- 1A BA SECT Final at Jac-Cen-Del, Teams TBA
Tue 5/29 at 6:40 pm- 2A SB Regional, Henryville at Milan
CLICK FOR ARCHIVED GAMES Most recent games in normal & HD quality below.
SB 3A-29 S. Dearborn v Franklin Co.; SB 1A-60 Jac-Cen-Del v Hauser; SB 2A-45 Southwestern v Milan, S. Ripley v Milan, Switzerland Co. v Southwestern; BB Lawrenceburg at E. Central, BB Rising Sun at S. Dearborn, SB Batesville at E. Central
CLICK FOR FULL WEBCAST SCHEDULE (subject to change):
CLICK FOR WEBCAST PURCHASE INFORMATION

Switzerland Co. girls, Lawrenceburg boys win Switz Invite

The following is an unedited varsity track report from South Ripley coach Jim Cole.  We thank him for the report.

The South Ripley Lady Raiders finished 2nd in the Vevay Media Group Invitational at Switzerland County HS.

  • Switzerland County: 114
  • South Ripley: 87
  • Southwestern: 84
  • Jac-Cen-Del: 77
  • Rising Sun: 70
  • Lawrenceburg: 67
  • Trimble County: 38
  • Shawe: 36

SR Girls Scoring Performances:

4×800 Relay: 11:51 (2nd) J. Vogel, C. Zigan, C. Garcia, L. McIntosh
4×400 Relay: 4:56 (3rd) C. Snelling, C. Guerra, C. Zigan, C. Garcia
100m Hurdles: C. Guerra 18.27 (4th), A. Perkinson 19.3 (8th)
1600m: M. Cole 5:25 (1st) NEW SCHOOL RECORD, L. McIntosh 6:40 (6th)
400m: C. Garcia 72.37 (6th)
300m Hurdles: C. Guerra 57.86 (5th)
800m: C. Zigan 2:50 (4th), J. Vogel 2:52 (5th)
3200m: M. Cole 11:20.22 (1st) NEW SCHOOL RECORD, L. McIntosh 14:18 (8th)
High Jump: H. Smith 4-10 (2nd)
Shot Put: A. Brinson 26-11.5 (5th), M. Diem 26-1 (6th)
Discus: A. Brinson 81-11.5 (3rd), M. Diem 76-0 (4th)

SR Boys finished 7th in the Invitational

  • Lawrenceburg: 157
  • Southwestern: 121
  • Trimble County: 86
  • Jac-Cen-Del: 83
  • Switzerland County: 47
  • Rising Sun: 37
  • South Ripley: 32
  • Shawe: 22

SR Scoring Performances:
4×800 Relay: 9:41 (4th) J. Elliott, D. Wilhoit, Ta. Franklin, N. Zigan
4×100 Relay: 49.39 (5th) L. Welch, A. Halcomb, J. Jines, D. Flood
4×400 Relay: 4:18 (7th) J. Elliott, Ta. Franklin, Tr. Franklin, N. Zigan
100m: L. Welch 11.54 (5th)
400m: J. Elliott 56.67 (5th)
800m: N. Zigan 2:22 (7th)
Long Jump: J. Jines 16-7 (7th)
High Jump: J. Elliott 5-8 (4th)
Shot Put: A. Halcomb 37-8

No other schools reported results for this event.

       
Powered by WordPress | T-Mobile Phones for Sale at BestInCellPhones.com | Thanks to Free Phones at iCellPhoneDeals.com, Free MMORPG Games and Fat burning furnace review