Your Daily and Dependable Local Sports Source
Positively Promoting High School Athletics in Southeast Indiana
CLICK FOR NEXT LIVE GAME Apx. pregame start times shown.
No additional webcasts are scheduled until Fall 2018.
Thanks to our sponsors, ADs, coaches, sportscasters and viewers for a great 2017-18!
CLICK FOR ARCHIVED GAMES Most recent games in normal & HD quality below.
SB 2A Semi-State Milan v Speedway, Knightstown v Milan; SB 2A Reg. Henryville at Milan; BA 1A-60, Jac-Cen-Del v Hauser; BA 3A-29 Franklin Co. v Batesville; SB 3A-29 S. Dearborn v Franklin Co.; SB 1A-60 Jac-Cen-Del v Hauser; SB 2A-45 Southwestern v Milan, S. Ripley v Milan, Switzerland Co. v Southwestern
CLICK FOR FULL WEBCAST SCHEDULE (subject to change):
CLICK FOR WEBCAST PURCHASE INFORMATION

Rushville boys 116, Morristown 16; Lady Lions 89-34

The following are unedited reports from Rushville track coaches Jim Marlatt and Kara Westfall.

From coach Marlatt:

The Rushville boys track and field team opened their season hosting Morristown in a dual meet on Thursday evening.  The Lions performed well in every area and started the season with a win.  The Rushville boys are 1-0 on the season defeating Morristown with a final score of 116-16.

In the field events, Trevor Valentine and Ira Griffith took 1st and 2nd in the long jump with great distances of 20’8.5″ and 19′.5″.  Austen Gerrian, Nick Wethington, Hunter Norris, and Josiah Hay finished 4th, 5th, 6th, and 8th respectively in the event.  Rufus Noe and Trey Cain finished 1st and 2nd in the high jump clearing 5’10” and 5’8″ with Nick Wethington and John King also competing in the event.

Keith Hallgarth, Wethington, and King finished 1st-3rd in the pole vault clearing heights of 11’6″, 10’0″, and 8’0″ respectively.  Nick Bowing and Gerrian also competed in the event.  In the shot put, Kohl Mann took 1st overall with a throw of 39’7″.  Leland Joya and David Walker finished 4th and 5th with Whalen Abbott and Nick Culley also competing.  Griffith, Mann, and Joya swept the discus finishing 1st-3rd with throws of 109’10”, 105’7″, and 103’8.5″ respectively.  Walker, Abbott, Nick Amos, and Culley also competed.

On the track, the 4×800 team of Jacob Kirchoff, Michael Slaton, Isaac Chastain, and Andrew Miller finished 1st with a time of 9:00.  The team of Ethan Chastain, Nick Innis, Keith Bacon, and Heath Barada finished 2nd in the event with a time of 9:46.  Hallgarth, Connor Hay, and Gerrian swept the 110m hurdles finishing 1st-3rd with times of 17.1, 18.7, and 18.9 respectively.  Valentine and Cain finished 1st and 2nd in the 100 in 11.90 and 11.94 with Guy Herrington, Joshua Sheets, Norris, Josiah Hay, Bowling, and Connor Hay also competing.

In the 1600, Miller, I. Chastain, and Slaton took 1st-3rd with times of 4:535:00, and 5:04 with Cole Dixon, Caleb Krodel, Innis, Kirchoff, E. Chastain, Adrian Meza, and Nick Neuman also running well in the event.  The 4×100 team of Cain, Noe, Mann, and Valentine finished 2nd with a time of 48.30 while the team of Herrington, Sheets, J. Hay, and Norris took 3rd in 50.48.  Jonah Yazel and Griffith finished 1st and 2nd in the 400 with times of 54.4 and 55.2.  Hallgarth, Gerrian, C. Hay, and Kanyon Keith were strong in the 300 hurdles finishing 1st-4th with times of 46.6, 48.5, 49.5, and 56.1 respectively.  Miller, I. Chastain, and Slaton returned to sweep the 800 finishing 1st-3rd in 2:082:11, and 2:15 with E. Chastain, Kirchoff, Innis, Bacon, Barada, Neuman, and King also competing well.

Story continues.

Keep reading this story: 1 2 3


       
Powered by WordPress | T-Mobile Phones for Sale at BestInCellPhones.com | Thanks to Free Phones at iCellPhoneDeals.com, Free MMORPG Games and Fat burning furnace review