Your Daily and Dependable Local Sports Source
Positively Promoting High School Athletics in Southeast Indiana
CLICK FOR NEXT LIVE GAME Apx. pregame start times shown.
WE MAY EXPERIENCE SIGNAL INTERRUPTIONS DURING LIVE WEBCASTS. Please be patient if interruptions occur. It takes a while to reconnect. Should we be unable to reconnect, the game will be streamed later on tape delay.
No games remain on the 2016-17 schedule.
CLICK FOR ARCHIVED GAMES Most recent games in normal & HD quality below.
BA 1A REG- Rising Sun v Indy Lutheran, White River Valley v Rising Sun; SB 2A REG Milan at Henryville; BA 3A-29 Lawrenceburg v Batesville; SB 2A-45: Milan v Southwestern; SB 3A-29: Madison v Connersville, Lawrenceburg v Franklin Co, Greensburg v Connersville, So. Dearborn v Madison, Rushville v Batesville
CLICK FOR FULL WEBCAST SCHEDULE (subject to change):
CLICK FOR WEBCAST PURCHASE INFORMATION

Franklin County Girls Sectional Results

Tuesday, May 16 at Franklin County

SECTIONAL

Local team places/points (13 teams participated): East Central 1st/186.5, Greensburg 2nd/119, Batesville 3rd/86, Franklin County 4th/75, Oldenburg Academy 5th/34, South Dearborn 5th/34, Jac-Cen-Del 8th/16, Milan 9th/13.5, South Ripley 10th/13, Rising Sun 11th/11 and Lawrenceburg 12th/10

Top 3 in each event automatically qualify for the Tuesday, May 23 regional at Franklin Community.  Local automatic qualifiers follow:

100 Dash-

  1 Grimm, Eva          10 East Central             12.63    
  2 Noble, Grace        09 Franklin Cou             12.87    
  3 Ewing, Mackenzie    10 East Central             12.88

200 Dash-

  1 Grimm, Eva          10 East Central             26.24   
  2 Messmore, Taylor    10 East Central             26.73   
  3 Voegele, Kristen    11 Franklin Cou             26.89

400 Dash-
  1 Harmeyer, Haylee    11 Batesville               59.99    
  2 Kemper, Juliana     09 Lawrenceburg           1:01.09
  3 Shumate, Robyn      12 East Central           1:01.88

800 Run-

  1 Bittner, Abigail    11 East Central           2:24.95 
  2 Greiwe, Lily        10 East Central           2:27.87 
  3 Gausman, Emma       11 Batesville             2:32.20

1600 Run-

  1 Jones, Cameron      11 Greensburg             5:33.32
  2 Poltrack, Sarah     12 Batesville             5:35.85 
  3 Greiwe, Lauren      10 East Central           5:37.01

Story continues.

Keep reading this story: 1 2 3 4


 
 
 
 
Powered by WordPress | T-Mobile Phones for Sale at BestInCellPhones.com | Thanks to Free Phones at iCellPhoneDeals.com, Free MMORPG Games and Fat burning furnace review