Your Daily and Dependable Local Sports Source
Positively Promoting High School Athletics in Southeast Indiana
CLICK FOR NEXT LIVE GAME Apx. pregame start times shown.
WE MAY EXPERIENCE SIGNAL INTERRUPTIONS DURING LIVE WEBCASTS. Please be patient if interruptions occur. It takes a while to reconnect. Should we be unable to reconnect, the game will be streamed later on tape delay.
No games remain on the 2016-17 schedule.
CLICK FOR ARCHIVED GAMES Most recent games in normal & HD quality below.
BA 1A REG- Rising Sun v Indy Lutheran, White River Valley v Rising Sun; SB 2A REG Milan at Henryville; BA 3A-29 Lawrenceburg v Batesville; SB 2A-45: Milan v Southwestern; SB 3A-29: Madison v Connersville, Lawrenceburg v Franklin Co, Greensburg v Connersville, So. Dearborn v Madison, Rushville v Batesville
CLICK FOR FULL WEBCAST SCHEDULE (subject to change):
CLICK FOR WEBCAST PURCHASE INFORMATION

East Central girls, Batesville boys win EIAC titles

Thursday, May 11 at Connersville

EIAC Track and Field Championships

Girls team places/scores- East Central 1st/180, Batesville 2nd/94, Greensburg 3rd/91, Rushville 4th/83, Franklin County 5th/75, Connersville 6th/45, South Dearborn 7th/39, Lawrenceburg 8th/13

Boys team places/scores- Batesville 1st/134, Rushville 2nd/132, East Central 3rd/87, Franklin County 4th/75, Lawrenceburg 5th/65, Connersville 6th/57, Greensburg 7th/46, South Dearborn 8th/25

Please see this link for complete results of the EIAC Track and Field Championships.

EIAC Individual Champions:

  • Girls 4×800 Relay- Lauren Greiwe, Emma Fey, Lily Greiwe and Abigail Bittner of East Central 9:56.02
  • Boys 4×800 Relay- Isaac Chastain, Brett Leisure, Andrew Miller and Josh Hodge of Rushville 8:20.15
  • Girls 100 Hurdles- Audrey Griffin of East Central 15.66
  • Boys 110 Hurdles- Garrett Wagner of Batesville 15.10
  • Girls 100 Dash- Eva Grimm of East Central 12.58 (NEW EIAC RECORD)
  • Boys 100 Dash- Mitchell Orschell of Franklin County 11.12
  • Girls 1600 Run- Cameron Jones of Greensburg 5:29.43
  • Boys 1600 Run- Caleb Moster of Batesville 4:41.34
  • Girls 4×100 Relay- Brianna Lobenstein, MacKenzie Ewing, Taylor Messmore, Eva Grimm of East Central 50.99
  • Boys 4×100 Relay- Trevor Valentine, Keith Yager, Jacob Wilson and Gunner Yurack of Rushville 43.98
  • Girls 400 Dash- Robyn Shumate of East Central 1:00.99
  • Boys 400 Dash- Noah Steuer of Lawrenceburg 53.33
  • Girls 300 Hurdles- Grace Quinlan of South Dearborn 47.84
  • Boys 300 Hurdles- Garrett Wagner of Batesville 39.30 (NEW EIAC AND BATESVILLE SCHOOL RECORD)
  • Girls 800 Run- Abigail Bittner of East Central 2:27.97
  • Boys 800 Run- Caleb Moster of Batesville 2:05.04
  • Girls 200 Dash- Eva Grimm of East Central 26.38
  • Boys 200 Dash- Mitchell Orschell of Franklin County 22.97
  • Girls 3200 Run- Elizabeth Loichinger of Batesville 12:13.56
  • Boys 3200 Run- Caleb Moster of Batesville 10:20.72

Story continues.

Keep reading this story: 1 2 3


 
 
 
 
Powered by WordPress | T-Mobile Phones for Sale at BestInCellPhones.com | Thanks to Free Phones at iCellPhoneDeals.com, Free MMORPG Games and Fat burning furnace review