Your Daily and Dependable Local Sports Source
Positively Promoting High School Athletics in Southeast Indiana
CLICK FOR NEXT LIVE GAME Apx. pregame start times shown.
WE MAY EXPERIENCE SIGNAL INTERRUPTIONS DURING LIVE WEBCASTS. Please be patient if interruptions occur. It takes a while to reconnect. Should we be unable to reconnect, the game will be streamed later on tape delay.
No games remain on the 2016-17 schedule.
CLICK FOR ARCHIVED GAMES Most recent games in normal & HD quality below.
BA 1A REG- Rising Sun v Indy Lutheran, White River Valley v Rising Sun; SB 2A REG Milan at Henryville; BA 3A-29 Lawrenceburg v Batesville; SB 2A-45: Milan v Southwestern; SB 3A-29: Madison v Connersville, Lawrenceburg v Franklin Co, Greensburg v Connersville, So. Dearborn v Madison, Rushville v Batesville
CLICK FOR FULL WEBCAST SCHEDULE (subject to change):
CLICK FOR WEBCAST PURCHASE INFORMATION

Rushville boys 94, East Central 38; Lady Trojans won 82-29

Monday, May 1 at Rushville (Senior Night)

Boys- Rushville 94, East Central 38

Girls- East Central 82, Rushville 29

Rushville boys coach Jim Marlatt: “Before the meet began, Rushville celebrated a large and highly successful senior class.  Jarrett Adkins, Isaiah Burnett, Josh Hodge, Taylor Kemp, Brett Leisure, Jon Ripberger, Miguel Romero, Tyler Ryckman, Alex Sasher, Luke Schombert, Ike Sheehan, Erick Verduzco, Cody Williammee, Jacob Wilson, Keith Yager and Gunner Yurack were recognized for their achievements and dedication to Rushville Track and Field.  This year’s Senior class is very special.  They have really committed to the program and established a culture of hard work and dedication that has proven to be highly successful.  I am very grateful to have had the opportunity to work with such a fantastic group of young people.  They are excellent representatives of our track program and of the Rushville community.  I am looking forward to following their success in the future.”
Rushville boys winners:
4×800 Relay- Isaac Chastain, Andrew Miller, Brett Leisure, Josh Hodge 8:37.
110 Hurdles- Ike Sheehan
100 Dash- Gunner Yurack 11.67
1600 Run- Andrew Miller 4:52.
4×100 Relay- Valentine, Yager, Wilson, Yurack 44.28
400 Dash- Josh Hodge 52.47.
300 Hurdles- Ike Sheehan
800 Run- Isaac Chastain 2:11
200 Dash- Gunner Yurack 23.68
4×400 Relay- Sheehan, Griffith, Wilson, Hodge 3:38
Long Jump- Jacob Wilson 21’1″
Pole Vault- Taylor Kemp 11’6″
High Jump- Rufus Noe 5’10”
Discus- Ira Griffith 122′
East Central information will be added when received.

Rushville Lady Lions’ wins:

  • High Jump- Charity Griffith 5’0”
  • Shot Put- Tori Campbell 29’11”
  • 400 Dash- Charity Griffith 1:02
  • 3200 Run Morgan Adkins 13:27

Rushville girls’ coach Kara Westfall: “The ladies did a great job and had a lot of season bests. The weather was definitely not helping us out at all, but they fought through it and had some great results.”

SEI Local Sports thanks coaches Marlatt and Westfall for the meet information

 
 
 
 
Powered by WordPress | T-Mobile Phones for Sale at BestInCellPhones.com | Thanks to Free Phones at iCellPhoneDeals.com, Free MMORPG Games and Fat burning furnace review