Your Daily and Dependable Local Sports Source
Positively Promoting High School Athletics in Southeast Indiana
CLICK FOR NEXT LIVE GAME Apx. pregame start times shown.
Fri 1/18 apx 7:10p- Rising Sun Boys at Switzerland County (Homecoming first)
Sat 1/19 apx 1:10p- Greensburg Girls at Batesville
Sat 1/19 apx 7:10p- Batesville Boys at Connersville

CLICK FOR ARCHIVED GAMES Most recent games in normal & HD quality below.
BBB So. Dearborn at East Central, GBB East Central at Lawrenceburg, BBB Milan at Rising Sun, BBB Greensburg at Batesville, BBB Oldenburg at So. Ripley, GBB/BBB All 8 River Town Classic games with Lawrenceburg/Rising Sun/So. Dearborn/Switzerland Co.
CLICK FOR FULL WEBCAST SCHEDULE (subject to change):
CLICK FOR WEBCAST PURCHASE INFORMATION

Southwestern Cross Country Sectional Results

Varsity Cross Country, Southwestern Hanover Sectional- Saturday, October 6

Brown County Regional qualifiers from Southwestern Sectional: Top 5 teams and top 10 individuals not on a qualifying team:

Boys top 5 teams places/scores- Jennings County 1/27, Austin 2/45, Silver Creek 3/88, Southwestern 4/104, Henryville 5/134

Other local boys teams places/scores- Switzerland County 8/243, Shawe (no team score)

Individual boys champion- Jennings County’s Carter Leak 16:52

Southwestern boys team qualifiers:

  •  5 Bradley Winston, 17:42
  • 19 Gavyn Mundt, 18:49
  • 28 Trevor Smith, 19:08
  • 35 Brandon Smith,  19:57
  • 38 Caleb Geary, 20:22
  • 52 Colton Cloud, 21:34
  • 55 Lane Coles, 21:45

Local individual boys qualifiers:

  • 22Q Leon Kinne, 19:00 Shawe Memorial
  • 23Q Bryan Avalos, 19:02 Shawe Memorial

Please click on this link for complete boys results.

Girls top 5 teams places/scores- Jennings County 1/28, Silver Creek 2/62, Switzerland County 3/102, Madison 4/106, Crothersville 5/126

Other local girls teams places/scores- Southwestern and Shawe (no team scores)

Individual girls champion- Crothersville’s Kaylyn Holman 20:08

Switzerland County girls team qualifiers:

  • 4 Leah Anders, 21:34
  • 15 Keirstan Oeffinger, 22:57
  • 24 Alisha Detmer, 23:44
  • 26 Matty Anderson, 23:53
  • 49 Allison Detmer, 28:04

Local individual girls qualifiers:

  • 14Q Lauren Lundergan, 22:50 Shawe Memorial
  • 31Q Kirsten Geary, 24:52 Southwestern (Hanover)

Please click on this link for complete girls results

Unedited coaches reports follow.

Keep reading this story: 1 2


 
 
 
 
Powered by WordPress | T-Mobile Phones for Sale at BestInCellPhones.com | Thanks to Free Phones at iCellPhoneDeals.com, Free MMORPG Games and Fat burning furnace review