Your Daily and Dependable Local Sports Source
Positively Promoting High School Athletics in Southeast Indiana
CLICK FOR NEXT LIVE GAME Apx. pregame start times shown.
Fri 11/16 at 6:10p- Lawrenceburg Girls at South Ripley
Sat 11/17 apx 7:10p- Milan Girls at Jac-Cen-Del

CLICK FOR ARCHIVED GAMES Most recent games in normal & HD quality below.
GBB Jac-Cen-Del at So. Ripley, GBB Southwestern at Oldenburg, GBB So. Dearborn at Switzerland Co., FB Sect Batesville at Brownstown Central, FB Sect So. Dearborn at East Central, FB Sect No. Harrison at Lawrenceburg
CLICK FOR FULL WEBCAST SCHEDULE (subject to change):
CLICK FOR WEBCAST PURCHASE INFORMATION

Southwestern boys, South Ripley girls win ORVC

Varsity Cross County, ORVC Championships at Hanover College- Saturday, September 29

Boys team places/scores- Southwestern 1/24, Jac-Cen-Del 2/45, Switzerland County 3/101 (by tiebreaker), Rising Sun 4/101, South Ripley 5/104. No team scores: Milan and Shawe.

Girls team places/scores- South Ripley 1/35, Switzerland County 2/51, Jac-Cen-Del 3/68, Milan 4/81, Southwestern 5/103. No team scores: Rising Sun and Shawe.

Boys All-ORVC (top 12):

  • 1 Bradley Winston, 17:22 Southwestern
  • 2 Damon Hughes, 17:53 Jac-Cen-Del
  • 3 Leon Kinne, 18:07 Shawe Memorial
  • 4 Gavyn Mundt, 18:11 Southwestern
  • 5 Bryan Avalos, 18:12 Shawe Memorial
  • 6 Trevor Smith, 18:24 Southwestern
  • 7 Dalton Vinup, 18:51 Rising Sun
  • 8 Todd Menchhofer, 18:57 Jac-Cen-Del
  • 9 Caleb Geary, 19:01 Southwestern
  • 10 Garrett Demaree, 19:05 Switzerland County
  • 11 Brandon Smith, 19:32 Southwestern
  • 12 Tanner Dilk, 19:39 Jac-Cen-Del

Other boys top runners from conference teams:

  • 13 Kevin Theilman, 19:45 Milan

Girls All-ORVC (top 12):

  • 1 Megan Cole, 19:56 South Ripley
  • 2 Leah Anders, 20:52 Switzerland County
  • 3 Elyse Hunger, 21:52 South Ripley
  • 4 Lauren Lundergan, 22:03 Shawe Memorial
  • 5 Kayla Simon, 22:33 Jac-Cen-Del
  • 6 Emily Campbell, 22:42 South Ripley
  • 7 Alyssa Brinkman, 22:52 Milan
  • 8 Alisha Detmer, 22:59 Switzerland County
  • 9 Keirstan Oeffinger, 23:03 Switzerland County
  • 10 Cloey Simon, 23:05 Jac-Cen-Del
  • 11 Matty Anderson, 23:06 Switzerland County
  • 12 Katie Minch, 23:26 South Ripley

Other girls top runners from conference teams:

  • 13 Kirsten Geary, 24:16 Southwestern
  • 33 McKenzie Ellegood, 29:41 Rising Sun

Please click on these links for complete results for ORVC BOYS and ORVC GIRLS.

We thank Stuart Road Racing for the complete results and coaches David Bradshaw of Jac-Cen-Del and Jim Leveille for their reports.

       
Powered by WordPress | T-Mobile Phones for Sale at BestInCellPhones.com | Thanks to Free Phones at iCellPhoneDeals.com, Free MMORPG Games and Fat burning furnace review