Your Daily and Dependable Local Sports Source
Positively Promoting High School Athletics in Southeast Indiana
CLICK FOR NEXT LIVE GAME Apx. pregame start times shown.
Fri 1/18 apx 7:10p- Rising Sun Boys at Switzerland County (Homecoming first)
Sat 1/19 apx 1:10p- Greensburg Girls at Batesville
Sat 1/19 apx 7:10p- Batesville Boys at Connersville

CLICK FOR ARCHIVED GAMES Most recent games in normal & HD quality below.
BBB So. Dearborn at East Central, GBB East Central at Lawrenceburg, BBB Milan at Rising Sun, BBB Greensburg at Batesville, BBB Oldenburg at So. Ripley, GBB/BBB All 8 River Town Classic games with Lawrenceburg/Rising Sun/So. Dearborn/Switzerland Co.
CLICK FOR FULL WEBCAST SCHEDULE (subject to change):
CLICK FOR WEBCAST PURCHASE INFORMATION

Batesville sweeps Greensburg Invitational

Varsity Cross Country at the Greeensburg Invite- Thursday, September 27

Boys team places/scores: Batesville 1/23, Greensburg 2/57, East Central 3/68, Connersville 4/123, Franklin County 5/133, Bloomington Bobcats Homeschool 6/162, South Decatur 7/213, North Decatur 8/235, South Ripley 9/243, Fortune Academy 10/266, Lawrenceburg 11/332. No team score: Hauser, Milan, Trinity Lutheran

Girls team places/scores: Batesville 1/34, East Central 2/68, Greensburg 3/77, South Ripley 4/89, Franklin County 5/158, North Decatur 6/187, Milan 7/196, Lawrenceburg 8/204, South Decatur 9/222, Hauser 10/259. No team scores: Trinity Lutheran, Bloomington Bobcats Homeschool

Boys Top 30 (117 competed):

  • 1 Loichinger, Ean – Batesville 16:57
  •  2 Moster, Adam – Batesville 17:19
  •  3 Myers, Joshua – Batesville 17:29
  •  4 Butz, Hunter – Greensburg 17:37
  •  5 Arndt, Adam – Connersville 17:38
  •  6 Moster, Benjamin – Batesville 17:53
  •  7 Sanders, Sawyer – Greensburg 18:14
  •  8 Ault, Ryan – Hauser 18:15
  •  9 Ardis, Garrett – East Central 18:16
  •  10 Johnson, Andrew – Greensburg 18:23
  •  11 Gutfreund, Kyle – East Central 18:24
  •  12 Murray, Dillon – Batesville 18:29.
  •  13 Greenwell, Conner – Connersville 18:36
  •  14 Vigants, Emils – Hauser 18:37
  •  15 Werner, Griffin – East Central 18:38
  •  16 Grant, Andrew – Franklin County 18:39
  •  17 Hollowell, Adam – Batesville 18:40
  •  18 Schwebach, Michael – East Central 18:43
  •  19 Eckstein, Nathan – Batesville 18:47
  •  20 Million, Eric – Greensburg 18:48
  •  21 Ralston, Jonathon – Greensburg 18:49
  •  22 Esser, Luke – Batesville 18:59
  •  23 Wegener, Ben – Bloomington 19:11
  •  24 Schuman, Kyle – East Central 19:15
  •  25 Smith, Daren – Batesville 19:21
  •  26 Stenger, James – East Central 19:24
  •  27 Hagen, Owen – East Central 19:25
  •  28 Villani, Nathan – Batesville 19:29
  •  29 Newby, Trevor – South Decatur 19:31
  •  30 Maze, Ben – Franklin County 19:33

Please click on this link for complete boys results.

Girls results and unedited coaches reports follow.

Keep reading this story: 1 2 3 4 5


 
 
 
 
Powered by WordPress | T-Mobile Phones for Sale at BestInCellPhones.com | Thanks to Free Phones at iCellPhoneDeals.com, Free MMORPG Games and Fat burning furnace review