Your Daily and Dependable Local Sports Source
Positively Promoting High School Athletics in Southeast Indiana
CLICK FOR NEXT LIVE GAME or watch in box below. Apx. pregame start times shown. Live webcasts are in mobile quality for wireless transmission and subject to interruption.

CLICK FOR ARCHIVED GAMES in original mobile quality and restreamed in 720p HD.
(recently archived) VB SECT Greensburg v Lawrenceburg & Connersville v Batesville, S. Dearborn FB at Lawrenceburg, VB SECT S. Dearborn v. Lawrenceburg & Franklin Co. v Greensburg & Rushville v Batesville, GSOC SECT S. Dearborn at Lawrenceburg
CLICK FOR FULL WEBCAST SCHEDULE (subject to change)
CLICK FOR WEBCAST PURCHASE INFORMATION

*(CC-Sat) OA girls win 1st regional, lead many locals to CC semi-state

Greensburg-  At the Greensburg Cross Country Regional Saturday, the Oldenburg Academy and Batesville girls’ teams along with the South Dearborn boys’ team qualified for the Carmel Semi-State.  OA won and Batesville was fifth in the girls’ meet.  South Dearborn was third in the boys division.

For Oldenburg, it was the school’s first regional cross country title.

Also advancing as individuals are: North Decatur’s Megan Hoover, Rising Sun’s Kinzie Scott, Greensburg’s Shelby Pake and Peyton Buening, Oldenburg’s Curtis Eckstein and Justin Fledderman plus South Ripley’s Austin Allen.

To qualify for the regional, a team must finish in the top five or an individual must finish among the top 10 runners not on a top five qualifying team.

Girls’ top five advancing teams:  Oldenburg 1st/42 points, Center Grove 2nd/51, Greenwood 3rd/89, Mooresville 4th/99 and Batesville 5th/133.  Other local team results were:  Greensburg 8th/200, South Dearborn 9th/208 and East Central 10th/291.

Individually, Oldenburg’s Sarah Billingsley was the individual champion for a second straight year with a winning time of 18:07.  Other local runners earning All-Regional honors (top 20 finish) and qualifying for the semi-state include:

  • 4th Hoover, Megan North Decatur 19:18
  • 8th Maier, Meredith- Oldenburg 19:28
  • 13th Scott, Kinzie- Rising Sun 19:53
  • 14th Sedler, Ashley- Oldenburg 19:55
  • 16th Billingsley, Rachel- Oldenburg 19:58
  • 19th Pake, Shelby- Greensburg 20:08

Other Oldenburg semi-state team member qualifiers: Kirsten Ricke 22nd/20:16, Haleigh Reed 32nd/20:52 and Madelyn Maier 46th/21:32.

Batesville semi-state team member qualifiers:  Kelsey Gausman 21st/20:15, Grace Yeaton 25th/20:25, Sarah Poltrack 35th/21:03, Maria Wessel 44th/21:25, Mary Poltrack 45th/21:28, Kylie Lehman 53rd/22:00 and Elizabeth Cuttle 76th/23:10.

Keep reading this story: 1 2 3


 
 
 
 
Powered by WordPress | T-Mobile Phones for Sale at BestInCellPhones.com | Thanks to Free Phones at iCellPhoneDeals.com, Free MMORPG Games and Fat burning furnace review