Your Daily and Dependable Local Sports Source
Positively Promoting High School Athletics in Southeast Indiana
CLICK FOR NEXT LIVE GAME Apx. pregame start times shown.
No additional webcasts are scheduled until Fall 2018.
Thanks to our sponsors, ADs, coaches, sportscasters and viewers for a great 2017-18!
CLICK FOR ARCHIVED GAMES Most recent games in normal & HD quality below.
SB 2A Semi-State Milan v Speedway, Knightstown v Milan; SB 2A Reg. Henryville at Milan; BA 1A-60, Jac-Cen-Del v Hauser; BA 3A-29 Franklin Co. v Batesville; SB 3A-29 S. Dearborn v Franklin Co.; SB 1A-60 Jac-Cen-Del v Hauser; SB 2A-45 Southwestern v Milan, S. Ripley v Milan, Switzerland Co. v Southwestern
CLICK FOR FULL WEBCAST SCHEDULE (subject to change):
CLICK FOR WEBCAST PURCHASE INFORMATION

Switzerland County Winter Sports Awards

Switzerland County recently announced its winter sports awards.

CHEER – VARSITY
Leadership – Ariana Bright, Brandy Lock and Kelby Rogers
Senior Scholastic- Ariana Bright and Kelby Rogers

CHEER – JV
Most Improved – Matty Anderson and Destine Peelman

WRESTLING
Most Valuable – Keegan Ray
Most Improved – Alex Powers and Andrew Garland
Most Valuable Freshman – Dathan Brown and Brenon Smith

BOYS SWIMMING
Most Valuable – Nathan Braun and Nick Braun
Most Improved – Cameron Papucci
Mantal Attitude – Iago Del Rio
Pacer Award – Iago Del Rio and Pete Kuchart
Senior Scholastic – Nick Braun

GIRLS SWIMMING
Most Valuable – Ally Furnish
Most Improved – Alina Frauendorf
Mantal Attitude – Moriah Northcutt
Pacer Award – Alina Frauendorf, Maja Knezevic, and Luiza Sawaya
Senior Scholastic – Moriah Northcutt

GIRLS BASKETBALL – VARSITY
Defense – Taylar Jordan and Whitley Schirmer
Heart – Mallory Phagan
FT% – Whitley Schirmer
Assist – Whitley Schirmer
FG% – Hope Tankersley
Most Improved – Kinsley Griffith and Rylee Hankins
Rebound – Rylee Hankins
3pt% – Aleiah Thomas
Senior Scholastic –¬†Taylar Jordan and Mallory Phagan

GIRLS BASKETBALL – JV
Defense – Maggie Clayton
FT% – Lexi Lay
Assist – Jaelyn Hemingway
Most Improved – Josie Meyer
Rebound – Emma Sullivan

BOYS BASKETBALL – VARSITY
Legacy Award – Dakota Fuller, Justin Green, Hunter Hayes, Kollin Hayes, Casper Stow, and Zach Wainscott
Shooting – Austin South
10% Award – Dakota Fuller
Board War Award – Justin Green
Hard Hat Award – Hunter Hayes
Court Vision Award – Kollin Hayes
Defense – Casper Stow

BOYS BASKETBALL – JV
Defense – Damian Breeck
Pacer Award – Tyler Perry
Assist – Damian Breeck
Rebound – Tyler Konkle
Shooting – Tyler Konkle

SEI Local Sports thanks Switzerland County AD David Todd for the award information.

       
Powered by WordPress | T-Mobile Phones for Sale at BestInCellPhones.com | Thanks to Free Phones at iCellPhoneDeals.com, Free MMORPG Games and Fat burning furnace review